700IS Reindeerland 2015

Program on 22/01/2015


16:00 A selection of Norwegian video art presented by curator Margarida Paiva. Conference room. Kaia Hugin (NO), Ulf Kristiansen (NO), Espen Tversland (NO),
Ottar Ormstad (NO), Anders Elsrud Hultgreen (NO).

17:00 Exhibition opened by: director of the Nordic House Mr. Mikkel Harder Munck Hansen Exhibition takes place in the exhibition space and in various spaces in the NH.

17:05 Marie Thams artist and curator talks about her selection for the exhibition.

17:15 A selection of video art from Madatac festival in Madrid, presented by its artistic director and curator Iury Lech. Conference room.
Albert Merino (SP), Fabio Scacchioli – Vicenzo Core (IT), Iury Lech (SP), Liu Yanhu (CH), Susann Maria Hempel (DE), Rebekkah Lelia Palov (USA), Seo Jung Lee (KOR/FR).

18:15 Performance by Lukas Rehm (DE) LYBES DIMEM. Conference room.

16:00 - 19:00 Performance by Lena Zwerina (DE) : en.gramma in the Alvar Aalto room in the foyer of the Nordic house.

Screenings and performances in the Conference hall and in other areas of the Nordic House only on the opening day: Michael Bielicky (DE) & Kamila B. Richter (DE), Jan Cordes (DE).

Guest curators:
Marie Thams, Iury Lech and Margarida Paiva.

Free Entry

 

700IS Reindeerland 2014

Dagskrá fyrir laugardaginn 25/10/14 // Program for Saturday 25/10/14

17:00 Hátíðin opnuð formlega / Festival formally opened

17:15 Ásdís Sif Gunnarsdóttir spilar ljóðaplötuna sína og segir frá verki sínu /
Ásdís Sif Gunnarsdóttir plays her poetry vinyl and talks about her work

17:30 Katarina Mistall (SE) segir frá verki sínu / Katarina Mistall talks about her work

17:45 Go North, hópur frá Þýskalandi leiðir áhorfendur í gegnum Frystiklefann þar sem þau kynna verkefni sitt
"Go Public" og önnur verk / 17:45h Go North - group from Germany indroduces their project "Go Public" and individual works for the festival in the Freezer space.

18:15 Marie Thams segir frá verki sínu / Marie Thams talks about her work

18:45 hljóð og sjónræn sýning eftir LYBES DIMES - Somnium TP í Bragganum / 18:45 Audiovisual show by
LYBES DIMEM - Somnium TP‪#‎Go‬ North ‪#‎outside‬ in the hangar/ tube ‪#‎duration‬ 30 min 

Go North Group Listamenn / Artists: Lena Zwerina, Mara Ittel, Max Negrelli, Jan Cordes, Brice Clocher, Greta Hoffmann, Lukas Rehm, Victor van Wetten and Eva Franz.
 
Einnig eru sýnd verk eftir / Also showing artwork by: Sigga Björg Sigurðardóttir, Snorri Ásmundsson,
Renaud Perrin, Nina Lassila, CHAN Hilda, FONG Silas, CHU Birdy, HO Sik Ying, LAM Wai Kit, LEE Jay,
WONG Ping, HUNG Wing Kit, WONG Sara, MAK Shing Fung, Dorotea Doreen ETZLER, CHENG Enoch,
LO Yin Shan.

 

Thursday, 6th of February from 17:00

Nordic House www.nordice.is

The National Gallery www.listasafn.is

Reykjavík's City Hall http://reykjavik.is/

Friday, 7th of February Museum night

open all day till midnight

in Nordic House, The National Gallery and City hall.

Don´t miss Ásdís Sif Gunnarsdóttir performance in the Nordic house at 20:00 - 22:00

Video work in Reykjavík's City hall will be playing all night.

Saturday, 8th of February

Last day of exhibition in the Nordic house but the project in the

National Gallery continues all month.

 

 

700IS Reindeerland 2013

700IS Reindeerland 2013 in the Slaughterhouse, Egilsstaðir East Iceland

Thursday 24th October at 20:00 Opening

Complementary drinks offert by the Culture Center of Fljótsdalshérað

Selection of Icelandic and international video art

Friday 25th October at 20:00

Video installation in Borgarfjörður Eystri

Saturday 26th of October

Selection of Icelandic and international video art

Curator talk 15:00 in the Slaughterhouse, Egilsstaðir

Open to everybody

Sunday 27th October

Selection of Icelandic and international video art

Selected artists:

Dodda Maggý, Sigurður Guðjónsson, Hulda Rós Guðnadóttir, Selma Hreggviðsdóttir, Sally & Mo, Elísabet Brynhildardóttir, Katrín I Jónsdóttir Hjördísardóttir, Kristín Scheving, Sigrún Harðardóttir, Bjargey Ólafsdóttir, Elín Anna Þórisdóttir, Auður Arna Oddgeirsdóttir, Steina, Sari Cedergren, Þóra Gunnarsdóttir, Una Lorenzen, Þórður Grímsson, Kríudóttir, Viktoría Guðnadóttir, Þóra Sólveig Bergsteinsdóttir.

Guest curators from www.artscreen.se : Eva Olsson & Jonas Nilsson, Sweden

VIEW FROM THE OUTSIDE, Aaron Oldenburg, USA, Andres Pineros, Columbia, Ellen Mueller, USA mobtik, Germany, Black & Jones, USA, Evelin Stermitz, Austria, Max Hattler, UK

 

700IS Reindeerland 2013 program in the Nordic house Reykjavík

Thursday 7th of February 2013

Screening program:

18:00 - 18:30 Opening of Festival in the Nordic house www.nordice.is

18:30 - 19:00
Icelandic program selected by Kristín Scheving, (please see list of artists).

19:00 - 20:00
Program selected by: Gioula Papadopoulou & Giorgos Dimitrakopoulos,Festival Miden, Greece
Program selected by: Mona Bentzen, ArtVideo Exchange, Norway

20:00 - 21:00 Program selected by: Vika Ilyushkina, Cyland Media ArtLab, Russia
Program selected by: Wilfried Agricola de Cologne, Director & Chief curator Cologne International VideoartFestival and artvideoKOELN, Germany.

21:00 - 22:00 Program selected by: Stina Pehrsdotter & Niclas Hallberg, Formverk (artzone), Sweden

Other program: Installations by various artists in library, reception, green house etc.
Alvar Aalto room: IVANOV + CHAN curators of Papay Gyro Nights Art Festival. Orkney, Scotland

Friday 8th of February 2013

Screening program:

18:00 - 19:00 Program selected by: Gioula Papadopoulou & Giorgos Dimitrakopoulos, Festival Miden, Greece
Program selected by: Mona Bentzen, ArtVideo Exchange, Norway

19:00- 20:00 Program selected by: Vika Ilyushkina, Cyland Media ArtLab, Russia
Program selected by: Wilfried Agricola de Cologne, Director & Chief curator Cologne International VideoartFestival and artvideoKOELN, Germany

20:00 - 21:00 Icelandic program selected by Kristín Scheving

21:00 - 22:00 Program selected by: Kaarina Ormio, Galleria Huuto, Finland
Program selected by: Eva Olsson & Jonas Nilsson, art:screen, Sweden

22:00 - 23:00 Program selected by: Kathy Zarur, Palestine/USA/UAE
Program selected by: Alysse Stepanian, Manipulated Image, USA

23:00 - 24:00 Program selected by: Stina Pehrsdotter & Niclas Hallberg, Formverk (artzone), Sweden,

Other program: Installations by various artists in library, reception, green house etc.
Alvar Aalto room: IVANOV + CHAN curators of Papay Gyro Nights Art Festival. Orkney, Scotland

Saturday 9th of February 2013.

15:00 - 17:00

Panel discussion with invited curators from Norway, Orkney Islands, Hong Kong and Sweden.

Free entrance.

Screening program:

17:00 - 18:00 Icelandic program selected by Kristín Scheving

18:00 - 19:00
Program selected by: Kathy Zarur, Palestine/USA/UAE
Program selected by: Alysse Stepanian, Manipulated Image, USA

19:00 - 20:00
Program selected by: Kaarina Ormio, Galleria Huuto, Finland
Program selected by: Eva Olsson & Jonas Nilsson, art:screen, Sweden

20:00 - 21:00
Program selected by: Vika Ilyushkina, Cyland Media ArtLab, Russia
Program selected by: Wilfried Agricola de Cologne, Director & Chief curator Cologne International VideoartFestival and artvideoKOELN, Germany

21:00 - 22:00
Program selected by: Gioula Papadopoulou & Giorgos Dimitrakopoulos, Festival Miden, Greece
Program selected by: Mona Bentzen, ArtVideo Exchange, Norway

Other program: Installations by various artists in library, reception, green house etc.
Alvar Aalto room: IVANOV + CHAN curators of Papay Gyro Nights Art Festival. Orkney, Scotland

Sunday 10th of February 2013

Screening program:

14:00 - 15:00 Icelandic program selected by Kristín Scheving

15:00 - 16:00
Program selected by: Kaarina Ormio, Galleria Huuto, Finland
Program selected by: Eva Olsson & Jonas Nilsson, art:screen, Sweden

16:00 - 17:00
Program selected by: Gioula Papadopoulou & Giorgos Dimitrakopoulos, Festival Miden, Greece
Program selected by: Mona Bentzen, ArtVideo Exchange, Norway

17:00 - 18:00
Program selected by: Vika Ilyushkina, Cyland Media ArtLab, Russia
Program selected by: Wilfried Agricola de Cologne, Director & Chief curator Cologne International VideoartFestival and artvideoKOELN, Germany

Other program: Installations by various artists in library, reception, green house etc.
Alvar Aalto room: IVANOV + CHAN curators of Papay Gyro Nights Art Festival. Orkney, Scotland